Metoda NDT Bobath została stworzona w latach 40 XX w. przez Bertę i Karla Bobath. Od tego czasu jest stosowana na całym świecie. Przyjęte w niej założenia i techniki usprawniania są przyjazne dzieciom. Jest to metoda stworzona do pracy z dziećmi u których zdiagnozowano chorobę czy zaburzenie w rozwoju, ale także dla niemowląt, których rozwój jest opóźniony lub przebiega nieprawidłowo. Usprawnianie według koncepcji NDT Bobath jest szczególnie przydatne w terapii niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączone w ich rozkład dnia. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja, noszenie dziecka czy zabawa z nim są naturalnym sposobem wspomagania rehabilitacji.
KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ NA REHABILITACJĘ?
Gdy coś Cię niepokoi lub gdy Twój maluszek prezentuje któryś z objawów:
- odginanie się do tyłu, odginanie głowy do tyłu, nadmierne prężenie się, prężenie nóżek, silne zaciskanie rączek
- problemy z leżeniem na brzuchu
- gdy obserwujesz, że poszczególne etapy rozwoju opóźniają się (np. podnoszenie główki, podpory, obroty na brzuch, raczkowanie)
- gdy Twoje dziecko osiąga kolejne etapy rozwoju, ale w sposób chaotyczny, szukając alternatywnych sposobów poruszania się
- gdy występują problemy z jedzeniem, piciem, zasypianiem
- gdy pojawia się okresowe drżenie kończyn
Terapia skierowana jest również do dzieci przedwcześnie urodzonych (wcześniaków) oraz dzieci ze stwierdzoną asymetrią ułożeniową, kręczem szyi, wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego oraz do dzieci z poważnymi schorzeniami: MPD – mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne w tym zespół Downa, rdzeniowy zanik mięśniowy, uszkodzenia okołoporodowe, przepuklina oponowo-rdzeniowa, zaburzenia pochodzenia ośrodkowego, choroby nerwowo-mięśniowe.